İade Politikası


1) Alıcının ürünü iade etmesi için ne kadar süresi vardır?

Alıcı, ürünü teslim aldıktan sonra 14 gün içerisinde Doku Sanat Galerisi’ne iadeye dair talebini yazılı olarak; doku@dokusanat.com‘a iletmek suretiyle iade hakkını kullanabilir. Ürünün tam ve hasarsız olarak ulaşmasını takiben ürün bedeli Alıcının kartına iade edilecektir. Ancak aslına uygun olmayan, hasarlı ve zarara uğramış ürünlerin iadesi kabul edilmeyecek, bu ürünlerin bedel iadesi sağlanmayacaktır.

2) Ürün arızalı/eksik/farklı ise nasıl iade edebilirim?

Ürünler anlaşmalı özel taşıma şirketi tarafından tarafınıza imza karşılığı teslim edilecektir. Ürün paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda kurye görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kuryeler için kurye görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.

Kurye görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kurye şubesinde kontrolünü sağlayarak teslim alabilirsiniz.

Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun satıcı veya kurye kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız.

Kurye paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık olması durumunda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı düzenletmeniz gerekir.

Tutanak tutturarak ürünü teslim almadan görevliye kapıda iade edebilirsiniz. Ürününüz eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

3) İade edeceğim ürünü nasıl göndermem gerekiyor?

Size gelen ürünü geldiğinde paketlendiği gibi veya ona eşdeğer olacak şekilde paketleyerek size ürünü teslim almaya gelen kurye firması ile ürün iade formunu doldurarak satıcının faturada yer alan adresine gönderilmesi gereklidir.

4) Ürünün paketine zarar verdim, yine de iade yapabilir miyim?

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadenin imkânsızlaşması, alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa ürünün değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararını tazmin edebilmek için ürün değerinin azalmasına karşı alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.

5) Para iadesi ne zaman yapılır?

Ürün tam ve eksiksiz olarak Satıcı’ya ulaştıktan sonra bedel iadesi için Bankanıza talimat verilecektir. Bankaların süreç ve uygulamalarına göre para iadesinin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması ortalama 3 iş günlük bir süreyi bulabilir. İade edilen ürün bedeli, hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Siparişle birlikte ödemesini yaptıysanız kargo ücreti de para iadesiyle birlikte yatırılır. Detaylı bilgi için bankanızla görüşebilirsiniz.

6) Para iadesi yerini başka bir başka ürün alabilir miyim?

Değişim talebinizi tarafımıza iletmeniz neticesinde, her mevcut duruma göre ayrıca karar verilecektir.

7) Ücret iadesi taksitle mi yapılacak? Kart limitim ne zaman açılacak?

Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek ferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde, +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

9) Taksitli yaptığım alışverişin iadesi neden taksitli yapılıyor?

Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek seferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

Doku Sanat Cayma Hakkı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1) Cayma Hakkı Nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereğince, alıcıların mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve herhangi bir cezai şart ödemeden satın aldıkları ürünleri iade etme hakları vardır.

2) Cayma hakkı nasıl kullanılır?

Alıcılar, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde doku@dokusanat.com e-posta adresine mail atmak suretiyle kullanılabilecektir.

Satıcı, alıcının yazılı iade talebini aldıktan sonra en kısa sürede ürünü iade alıp ürün bedelini ve varsa teslim masrafları dahil tüm ödemeleri alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür. Bedel iadesi ancak ilgili ürünün tam ve sağlam teslim şartına bağlıdır.

3) Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler var mıdır?

Alıcının, 14 gün içinde mağazaya iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Alıcının isteğiyle kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
  • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,
  • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)

4) Cayma hakkı sürecinde iade kurye ücreti kime aittir?

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde, iade kurye ücreti satıcılara aittir. Alıcılar, ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi kurye ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakları vardır. Bununla birlikte web sitesinde belirtilmiş olan ve Doku Sanat Galerileri’nin anlaşmalı olduğu kurye şirketiyle gönderilmeyen kargoların ücretini müşteri ödeyecektir. Ayrıca ürünlerin Satıcı tarafından, iade amacıyla teslim alınacağının belirtildiği durumlarda da, Alıcının kurye şirketiyle gönderimi halinde, iade kargo bedeli alıcıdan kesilecektir.

5) Ürüne zarar gelmesi halinde alıcı, cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

Mevzuat gereği, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde alıcı ürünü, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Olağan dışı kullanımdan dolayı oluşacak bozulmalardan ise alıcı sorumlu olacaktır ve bu durumda satıcı iadeyi onaylamayabilir.